Núdzový stav!

Vážení občania.

V nedeľu /15.03.2020/ sa uskutočnilo mimoriadne rokovanie vlády a k mimoriadnej situácii bol vyhlásený aj núdzový stav pre zdravotníctvo na celom území SR.

Tiež sa prijali prísnejšie opatrenia maloobchodných prevádzok. S účinnosťou od 16.3.2020 sú  zatvorené všetky maloobchodné prevádzky okrem potravín, lekární, reštaurácií, pôšt, telefónnych operátorov, odchodov pre zvieratá, autoservisov, čistiarní a čerpacích staníc. Reštaurácie budú môcť poskytovať stravu, ale iba ako výdajňa alebo rozvoz. A taxislužby majú zákaz prepravovať osoby. V tejto mimoriadnej situácií ale môžu prepravovať napríklad potraviny a robiť akýsi rozvoz domov.

Vo všetkých otvorených prevádzkach musíte používať ochranné rúška!! 

Platí to nielen pre personál, ale aj pre zákazníkov!

Podľa nedeľných správ sa vírus už dostal aj do nášho okresu. Prvé prípady sa objavili v Novom Meste n/V a v Lubine. Preto žiadame všetkých občanov aby sa snažili čo najviac zminimalizovať svoj pohyb medzi ľudmi. Naozaj žiadame našich občanov a vyzývame aby sa vyhýbali kontaktu s ľudmi a hlavne dodržiavali odporúčania odborníkov. Ak sa zajtra alebo kedykoľvek v priebehu nasledujúcich dní a týždňov chystáte ísť napr. do obchodu, na úrad alebo na poštu, do banky, zvážte či je to naozaj nevyhnutné.

V prípade osamele žijúcich občanov a dôchodcov naša obec veľmi rada pomôže na základe požiadania pri zabezpečovaní liekov a potravín do domácností. Dajte teda vedieť napr. starým rodičom a známym aby zbytočne nechodili von a radšej zatelefonovali starostovi obce na telefónne číslo 0911 906 016.

Ak sa chystáte byť v kontakte s inými ľuďmi, tak použite preventívne opatrenia a tým základným je mať aspoň rúško na tvári, prípadne hygienické rukavice. Sme si vedomí, že momentálne je to nedostatkový tovar.

Také rúško je však jednoduché vyrobiť si aj doma. Kúsok látky, gumičku alebo šnúrku má doma každý. Nezaberie to veľa času.

Ale ak si na to naozaj netrúfate, máme v obci naozaj veľmi šikovné a ochotné občianky, ktoré pre vás ochranné rúška šijú. Prosím kontaktujte starostu obce, ktorý vám ochranné rúška doručí.

Žiadame Vás o disciplinovanosť, aby sme zamedzili šíreniu koronavírusu.

Ešte raz vám opakujeme:
– NOSTE OCHRANNÉ RÚŠKA, prípadne rukavice
– zdržiavajte sa hlavne v doma,
– minimalizujte pohyb vonku iba na nevyhnutný čas
– rodičia, usmerňujte deti, aby sa nezdržovali vonku s kamarátmi
– ak sa cítite byť chorý, zavolajte svojmu lekárovi a dajte sa do domácej karantény

Nie je to jednoduché, ale treba byť obozretný, opatrný a zodpovedný. Radšej poriadna prevencia, ako by mali potom trpieť všetci naši blízky.

Nezľahčujme situáciu a postavme sa všetci k tomu zodpovedne!

Ďalej dôrazne žiadame občanov, ktorí sa vrátili zo zahraničia aby dodržiavali POVINNÚ 14 dňovú karanténu doma aj s členmi svojej domácnosti!!! 

Buďte ohľaduplní a chráňte seba, svoju rodinu, blízkych i občanov našej obce!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *